Veilig verkeer: borden weg, fietspad weg, stoplicht weg
Geschreven door De Volkskrant Van Nederlandse collega-verkeerskundigen heeft Hans Monderman (59) de afgelopen dagen niets vernomen, uit het buitenland en van de kant van de pers zit er daarentegen geen rem meer op.
Eén keer staat hij met zijn radicale verkeersopvattingen (‘Weg met de borden!’) geportretteerd in The New York Times en de telefoon in het Friese Ureterp staat niet meer stil.
De BBC komt langs, de Belgische tv heeft zich gemeld en nog deze middag is er een AVRO-ploeg op bezoek geweest. ‘Ik ben een hype’, zegt de verkeerskundige, lang in dienst van de provincie Friesland, nu verbonden aan het Keuning Instituut in Groningen. ‘Allemaal best. Als mijn opvattingen mensen tot nadenken aanzetten.’
Shared Space heet het verkeersconcept waarmee Monderman internationaal furore maakt. Met geld van de Europese Unie werken hij en een aantal geestverwanten hun verkeersplannen uit in Engeland, Denemarken, Duitsland, België en Nederland.
De ideeën staan haaks op de regelzucht waarin de door Monderman zo verfoeide ‘verkeerswereld van roodwitte hekjes en bordjes’ uitblinkt. In heel veel gevallen kunnen in de bebouwde kom verkeerslichten, borden en wegmarkeringen worden weggehaald, doceert hij.
Ook kunnen vaak de grenzen tussen straat, fietspad en voetpad worden opgeheven. Waarom niet één gezamenlijke ruimte? Het vertrekpunt moet zijn: bevordering van sociaal verkeersgedrag.
Welnee, het wordt er helemaal niet onveiliger van. Juist niet. ‘We maken toch wel eens mee dat de stroom uitvalt? Geen verkeerslichten meer. O, o wat een chaos. Dat blijkt juist vaak mee te vallen.’ De door Monderman bepleite ingrepen leiden ertoe dat het publieke domein een gezamenlijke verantwoordelijkheid aanwakkert bij de diverse verkeersdeelnemers.
‘Weggebruikers moeten weer oogcontact met elkaar hebben. Dan gaan ze vanzelf beter opletten. ‘
In Friese steden en dorpen heeft Monderman veel van zijn ideeën in de praktijk gebracht. In zijn visie wordt de verkeersveiligheid niet zozeer vergroot door nóg meer borden, drempels of lichten, maar door ingrepen in de omgeving van de weg en in het type weg. ‘Als je in de bebouwde kom klinkers in de straat aanbrengt, gaan mensen langzamer rijden.’
Bron: de Volkskrant



Ik ben het er voor een deel mee eens. Door de eneorme “zorgzame” gemeenten en overheid, worden er niet alleen op gevaarlijke of drukke plaatsen stoplichten geplaatst die het verkeer veiliger moeten maken en voor een betere doorstroom moeten zorgen. Nee, in een beetje stad wordt op elk kruispunt of splitsing een stoplicht geplaatst. Zinnig of niet. Detectielussen om het stoplicht te regelen worden zelden gebruikt.
Vaak gelijktijdig met een roodlicht camera.
Daaruit blijkt maar weer dat dat stoplicht daar maar met één doel is geplaatst, geld in het laatje door rood-licht-boetes.
Ik kan me van sommige plaatsen nog voorstellen dat ze er stoplichten plaatsen. In de spits is het er wel eens druk. Maar de rest van de dag is er amper verkeer, en als je er dan langs komt, moet je 2 minuten op een rood licht wachten, terwijl er nergens verkeer kruist. Zeker ‘s nachts. Laat alsjeblieft buiten de spits die stoplichten op oranje knipperen…
Verder ken ik voldoende verkeers situaties waarbij je een aantal (drukke) kruisingen vlack achter elkaar hebt, met zeg minder dan 60 meter er tussen. Je zou dan verwachtten dat als het eerste stoplicht op groen springt (van de hoofdweg, vaak ook vorrangs weg) dat de daarop volgende stoplichten op elkaar afgestemd zijn, en ook op groen springen, voor een goede doorstroming. Maar nee, die staan altijd op rood. Slecht voor de doorstroming en slecht voor het millieu.
Bovendien is de eigen verantwoordelijkheid van de gemiddelde automobilist steeds verder te zoeken. Zodra het licht op groen springt, trapt hij het gaspedaal in. Naar links en rechts kijken? Dat hoeft toch niet? Het licht staat toch op groen?
Steeds meer automobilisten kennen steeds minder de verkeersregels, laat staan de eenvoudige regel van wat hoffelijkheid.
Als we nog iets verder doordraaien, moeten we over een aantal jaren van te voren een geplande route opgeven, en daar wordt dan toestemming voor gegeven (of niet) door de overheid.
Wist je trouwens dat Nederland de meeste stoplichten per km weg heeft in de hele wereld.
Nederland heeft ook de meeste verkeersdrempels per km weg, maar ook in absolute aantallen.
Volgens mij hebben we ook de meeste snelheids camera’s per km weg.
We stonden lang op nr. 1 qua hoogste brandstof prijs (nu staan we in de top 5)
Niet echt iets om trots op te zijn.
Mijn vraag aan al die regelaars: doen jullie het nou om maar wat bezig te zijn, geld te verdienen met boetes, of omdat het zogenaamd veiliger zou zijn?